Liczy się droga, nie szczyt

 

Mam wrażenie jakby ostatnio przybyło nam specjalistów od himalaizmu, ludzi, którzy z pozycji fotela wygłaszają swoje opinie na każdy temat związany z wspinaczką wysokogórską. Oczywiście znaczny wpływ na to miały tragiczne wydarzenia na Nanga Parbat i polska zimowa wyprawa na K2, ale górska tematyka jest też ostatnio bardzo modna wśród wydawnictw. Rynek czytelniczy został zalany biografiami himalaistów a także literaturą faktu o konkretnych ekspedycjach czy ośmiotysięcznikach. Jaką więc książkę wybrać z tak bogatej oferty? Ja tym razem postawiłam na Kurtykę, wspinacza, który raczej nie jest dobrze znany przeciętnemu Polakowi.

Wojtek Kurtyka w latach 70 popchnął wspinaczkę wysokogórską na nowe tory. To właśnie on udowodnił, że można zdobywać szczyty nowymi drogami w małych zespołach, w stylu alpejskim. Zgodnie z  wyznawaną przez niego zasadą, to nie sam szczyt był ważny, ale droga prowadząca na wierzchołek góry. Jednym z jego najsłynniejszych wyczynów, który inni himalaiści określili jako „przekroczenie dotychczasowych granic alpinizmu” jest wejście zachodnią ścianą Gaszerbromu IV, która uznawana jest za jedną z najtrudniejszych tras.

„Zarówno dla Aleksa, jak  i dla mnie styl alpejski oznaczał sztukę życia i pewien stan świadomości, którego istotą była zdolność zakochania się w górze i w konsekwencji łatwość bezgranicznie ufnego powierzenia jej własnego losu.” 

Przyznam, że osobowość Wojtka Kurtyki mnie zachwyciła, jego szacunek i ufność w stosunku do gór. Wśród kolegów znany był z tego, jak dużą wagę przykłada do kwestii bezpieczeństwa. Dzięki swojej niezwykłej intuicji i starannemu planowaniu podczas jego przedsięwzięć nie było żadnych ofiar śmiertelnych, a sam Kurtyka nie odniósł żadnych obrażeń. Pomimo, że na trasie stronił od ryzyka to wszystkie jego wyprawy były śmiałe i nowatorskie. Kurtyka to człowiek, który jest obdarzony żyłką  do interesów i niebywałym talentem do pakowania się w  kłopoty w życiu codziennym. Wiele z wypowiedzi Wojtka Kurtyki umieszczonych w ksiązce można  odnieść do tego co dzieje się obecnie w himalaizmie.

kurtyka

Sama książka napisana jest jednak w dość nużący sposób, a Autorka, Bernadette McDonald za bardzo skupiła  się na szczegółach. Niektóre opisy akcji, podczas ich najbardziej dramatycznego momentu były po prostu nudne. Podobno pozostałe książki Autorki (która specjalizuje się w książkach o tematyce górskiej) są dużo lepsze. Niestety nie czytałam pozostałych, więc trudno mi się do tego odnieść.

W biografiach, czy też  autobiografiach, nastawiam się bardziej na człowieka, na głównego bohatera książki, niekoniecznie na styl i całą otoczkę. W tym przypadku jednak język Autorki była dość toporny i pozbawiony tej swobody z jaką  wypowiada się sam Kurtyka, co obniża moją  ogólną ocenę tej książki. Za to zdjęcie na okładce jest genialne,  kwintesencja osobowości himalaisty a smile

„Szczerze wierzę w to, że wspinanie może wynieść wspinacza na poziom fizycznego i mentalnego dobrostanu oraz mądrości, ale nagrody i zaszczyty wynoszą wspinacza na poziom próżności i egocentryzmu.”

Pomimo tego, o czym wspomniałam powyżej uważam, że książka jest godna polecenia ze względu na to jak ciekawą postacią jest Wojtek Kurtyka. Na pewno lektura byłaby bardziej porywająca gdyby napisał ją  sam Kurtyka, ale znając jego  podejście do blichtru i sławy nie ma co na to liczyć. K, 

kurtyka2

P.s. A jeśli chcecie poznać lepiej tego wybitnego himalaistę, ale nie przekonuje Was styl w jakim jest napisana biografia to polecam obejrzeć film dokumentalny o Kurtyce „Ścieżka Góry” zrealizowany przez Discovery World, dostępny na YouTubie. Tam dostaniecie w pigułce wszystko to, o czym pisze Bernadette McDonald. Dla mnie było to świetne wizualne uzupełnienie biografii a smile

 

 


Wydawnictwo: Agora
Tłumaczenie: Maciej Krupa
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 368

 

Polecamy