Ta kobieta

 Niedawno pisałam Wam o niezwykłej kobiecie jaką była Swietłana Stalina (tekst możecie przeczytać tutaj), a dzisiaj chciałam w kilku słowach opowiedzieć o biografii kolejnej urzekającej kobiety, Wallis Simpson. Autorka największego skandalu obyczajowego XX wieku, kochanka króla, który zrezygnował dla niej z tronu, dwukrotna rozwódka, nazistowski szpieg, kobieta lekkich obyczajów czy może po prostu „ta kobieta” jak nazywała ją królowa Elżbieta? Jaka jest prawda o Wallis Simpson?

Autorka biografii, Anne Sebba posługując się nieznanymi listami, wywiadami i materiałami dotąd niepublikowanymi rzuca nowe światło na postać Wallis Simpson. Z jej tekstu wyłania się obraz kobiety bezkompromisowej, która znalazła się w centrum wydarzeń jakie towarzyszyły abdykacji króla Edwarda VIII. Czy jednak tak istotnie było? Mam wrażenie, że pomimo obszernej biografii i mnóstwa danych źródłowych Wallis nadal pozostała dla mnie tajemnicą, a jej obraz jest bardzo subiektywnie przedstawiony przez Autorkę. Sama Wallis do głosu została dopuszczona tylko kilka razy, a przytoczone wypowiedzi innych osób są w zdecydowanej większości krytyczne. Anne Sebba przedstawia ją, jako kobietę zdolną do wszystkiego, aby osiągnąć upragniony cel, wyrachowaną, mającą niezwykłą władzę nad księciem. Sama Wallis napisała jednak w swojej książce, że  „Nigdy nie szukałam sobie miejsca w historii, teraz jednak miałam je zapewnione – ohydne miejsce, wyrąbane przez ślepe uprzedzenia”

ta kobieta2

Mi nasunęło się porównanie Wallis do mojej ulubionej postaci literackiej, Scarlett O’Hara a smile, a wypowiedź jej bratowej, zacytowana w książce, tylko to potwierdza: „Określiłabym ją jako typową piękność z Południa. Nie mogła powstrzymać się od flirtowania tak, jak nie można powstrzymać się od oddychania. Mogła wejść do pokoju pełnego kobiet nie zwracając na siebie najmniejszej uwagi, ale gdy tylko pojawił się tam mężczyzna, rozbłyskała i zaczynała czarować.”

Książe natomiast przedstawiony jest jako dziecinny, niezainteresowany losem królestwa, pozbawiony ambicji i ślepo zapatrzony w Wallis, do tego stopnia, że nie potrafił skupić się na władaniu państwem, w przededniu wojny. Z dużym zainteresowaniem sięgnęłam po tą biografię, ponieważ Wallis Simpson zawsze wydawała mi się niezwykle intrygującą kobietą. I rzeczywiście taka była, jednak trudno polubić tą parę (choć szybciej polubiłam bym Wallis, niż księciaa smile).

ta kobieta

Po lekturze tej książki mam wrażenie jakby to była bardziej biografia epoki a nie samej Wallis, zwłaszcza w drugiej części, gdzie Autorka szczegółowo opisuje związek Simpson z księciem Edwardem. Opisy przyjęć, mnóstwo nazwisk dam z dobrego domu były zbyt przytłaczające, a powierzchowność elit przerażająca. Muszę przyznać jednak, że to zarysowanie tła społecznego było niezbędne, aby dobrze zrozumieć i poznać świat Wallis Simpson. Bez tego jej biografia nie była by pełna.

Książkę zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom brytyjskiej monarchii, można w niej znaleźć dużo ciekawych informacji z życia rodziny królewskiej. Ta nieszablonowa historia miłosna na pewno jest warta poznania. Mnie jednak ta biografia nie porwała, czuje mały niedosyt. K.

 


Wydawnictwo: Znak Literanova
Tłumaczenie: Anna Sak
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 446

 

Polecamy