Kremlowska księżniczka

Jednym z moich ulubionych gatunków literackich są biografie. Nie czytam wszystkich jakie wpadną mi w ręce, ale wybieram te, które opowiadają o losach naprawdę fascynujących postaci. A taką na pewno była Swietłana Stalina, a może powinnam napisać Swietłana Alliłujewa albo Lana Peters? Najbardziej znana jednak z tego, że była córką Stalina, co przez większość życia było jej największym przekleństwem.

corka stalina

Swietłana dorastała w złotej klatce kremlowskich pałaców, jako jedyna córka Stalina była traktowana jak księżniczka, nie tylko przez ojca, ale też jego współpracowników. Przez całe życie musiała zmagać się z utratą najbliższych. Jej matka, Nadieżda Alliłujewa popełniła samobójstwo gdy dziewczynka miała zaledwie 6 lat, ukochany, Aleksiej Kepler został zesłany na 10 lat do Gułagu, a członkowie rodziny i przyjaciele znikali w niewyjaśnionych okolicznościach. Uporczywie szukała miłości i akceptacji pakując się w kolejne romanse i małżeństwa (wychodziła za mąż 4 razy). Aby uwolnić się od traktowania jej jak własności państwowej w wieku 41 lat podejmuje dramatyczną decyzję ucieczki z ZSRR i ubiegania się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje nie jest to takie łatwe.

"(...) Gdziekolwiek nie pojadę - na jakąś wyspę czy do Australii - i tak będę politycznym zakładnikiem nazwiska mojego ojca (...) "

Rosemary Sullivan na ponad 600 stronach swojej książki przedstawia fascynujący obraz kobiety o złożonej psychice, gotowej postawić się najpotężniejszemu człowiekowi świata, swojemu ojcu, aby walczyć o własne szczęście. Jednocześnie Swietłana nie potrafi przypisać wszystkich win Stalinowi, próbując go niejako usprawiedliwiać. Przez całe życie oceniana przez pryzmat ojca i porównywana do niego nie wierzy w swoją wartość, często popada w depresję i maniakalnie szuka swojego miejsca na ziemi przeprowadzając się kilkadziesiąt razy w ciągu swojego życia.

"Jesteś córką Stalina. Jesteś więc martwa za życia. Twoje życie dobiega już końca. Nie zyjesz własnym zyciem ani zadnym innym. Istniejesz tylko jako dodtaek do pewnego nazwiska"

Autorka nie skupiła się tylko na głównej postaci książki, ale dostajemy również sporą dawkę informacji o najbliższych jej osobach. Dzięki temu obraz córki Stalina jest pełny, kompletny. W końcu osoby w naszym otoczeniu i ich doświadczenia życiowe mają na nas wpływ prawda? Pomimo próby odcięcia się od ojca dyktatora niektóre cechy charakteru miała bardzo do niego podobne jak choćby wybuchowy charakter (gdy ktoś ją zranił pisała długie listy pełne wyzwisk i obelg) oraz chorobliwa nieufność do ludzi, szczególnie pod koniec życia.

Rosemary Sullivan ma bardzo lekkie pióro, dzięki czemu książkę bardzo dobrze się czyta. Liczne zdjęcia przedstawiające prywatne życie córki Stalina i jej rodziny oraz drzewa genealogiczne uzupełniają biografię. Jedyne co bardzo mi przeszkadzało to niejednolite cytowanie wypowiedzi bohaterów. Raz autorka przytacza je używając tylko cudzysłowie, innym razem cudzysłowie oraz kursywy, a dłuższe wypowiedzi często były przeniesione do osobnego akapitu i wyśrodkowane. Nie wiem dlaczego tak autorka to zróżnicowała, ale mnie to trochę irytowało.

corka stalina2

Nie jest to monotematyczna i topornie napisana biografia, a pełna emocji, oparta na bogatej bibliografii historia kobiety poszukującej swojego miejsca na ziemi. A co dla mnie najważniejsze, mimo że jest to biografia a nie autobiografia, to książka jest pełna archiwalnych wypowiedzi głównej bohaterki i jej listów. Obecność Swietłany czuć na każdej stronie, dość dobrze można zorientować się w jej uczuciach i decyzjach, mimo że opowiedziane przez inną osobę. Polecam tą książkę wszystkim fanom biografii, historii a także głodnym wiedzy o świecie a smile K.

corka stalina3

 


Wydawnictwo: Znak Horyzont
Tłumaczenie: Miłosz Wojtyna
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 639

Polecamy