Najlepszy rozgrywający na świecie

zycie to mecz„Życie to mecz” to autobiografia najbardziej utytułowanego zawodnika w historii polskiej siatkówki. Paweł Zagumny jest siatkarskim mistrzem świata z 2014 oraz mistrzem Europy z 2009 roku. Został wybrany najlepszym rozgrywającym świata w 2006 roku na Mistrzostwach Świata, choć Polska drużyna zajęła II miejsce. Zdobył też złoty medal w Lidze Światowej w 2012 roku, W całej swojej ponad dwudziestoletniej sportowej karierze nie udało mu się zdobyć tylko medalu na olimpiadzie, mimo że brał udział aż w czterech. Paweł Zagumny oprócz reprezentowania Polski w kadrze narodowej ma tez bogate doświadczenie w klubach pierwszoligowych. Wraz z klubowymi kolegami zdobył wiele medali z turniejów międzynarodowych i mistrzostw Polski. Zabrakło tylko tytułu Mistrza Polski. Jego talent doceniono również za granicą, grał dla włoskiego klubu Edilbasso Padwa oraz greckiego Panathinaikos Ateny.

Trudno się dziwić tak bogatej karierze jeśli zaczyna się stawiać pierwsze kroki w siatkówce w wieku 7 lat, a od 13 roku życia regularnie się trenuje!. Rodzice Pawła Zagumnego również byli siatkarzami i to właśnie jego ojciec zauważył naturalną zdolność syna do uprawiania tego sportu. Pomimo braku atletycznej budowy ciała i problemów z kręgosłupem już w wieku młodzieńczym Paweł Zagumny stał się jednym z najlepszych polskich siatkarzy. Jak mu się to udało? Sam przyznaje, że dzięki inteligencji i sprytowi na boisku. Potrafi czytać grę przeciwników jak mało kto, sam nie dając poznać niczego po sobie. To cechy niezbędne dla dobrego rozgrywającego, a nawet kapitana drużyny, którą to rolę Paweł pełnił przez kilka lat.

Jeżeli chodzi o siatkówkę nie do końca potrafię być obiektywna, bo uwielbiam ją tak samo jak książki a smile Trzeba jednak uczciwie przyznać, że styl jakim napisana jest książka nie jest porywający. No ale Paweł Zagumny napisał ją sam, nie zlecając tego żadnemu dziennikarzowi czy pisarzowi. Po bardzo krótkim wstępie na temat dzieciństwa autor od razu przechodzi do rzeczy czyli siatkówki a smile Najpierw opisuje swoje losy w klubach a dopiero potem w kadrze narodowej. Moim zdaniem dzięki temu lepiej się to czyta, choć nie jest zachowana chronologia. Oczywiście dużo miejsca poświęcone jest ostatnim Mistrzostwom Świata rozgrywanym w Polsce w 2014 roku, a zwłaszcza finałowemu meczowi z Brazylią, który dał nam upragnione mistrzostwo. Ale cudownie było sobie odświeżyć te wrażenia i to z perspektywy boiska, poznając myśli Zagumnego i rozstrzygając z nim decyzje, które musiał podjąć. W ostatnim rozdziale Paweł Zagumny pozwolił o sobie opowiedzieć innym, swoim trenerem, kolegom z boiska i rodzinie. I choć wszyscy wypowiadają się w samych superlatywach to jest to ciekawe spojrzenie z boku na tego siatkarza, ujawnia te cechy charakteru, o których sam nie wspominał.

Uważam, że Zagumny czasem zbyt dokładnie relacjonował rozegrane przez siebie mecze, zwłaszcza te klubowe, podając dokładne wyniki punktowe dla setów, skład zawodników i swoją taktykę meczową. Fragmentami książka robiła się przez to monotonna. Brakowało mi za to trochę zakulisowych ciekawostek z życia siatkarzy. Niestety w tym przypadku autor był bardzo oszczędny w słowach. Paradoksalnie, choć to autobiografia Zagumnego mogłam też przeczytać o moim ulubionym siatkarzu, Mariuszu Wlazłym, którego autor darzy ogromnym szacunkiem i ceni jego umiejętności. Może kiedyś doczekam się i jego autobiografii. To byłaby prawdziwa perełka mojej kolekcji lol
Dla kogo jest ta książka? Nas pewno dla takich zwariowanych fanów siatkówki jak ja i Estera lol Ale wszyscy, którzy lubią czytać ciekawe biografie i opowieści o gigantycznym wysiłku, wyrzeczeniach i bólu a z drugiej strony o satysfakcji i radości jaką daje siatkówka, będą z tej lektury zadowoleni. K.

zycie to mecz2

zycie to mecz3

zycie to mecz4


Wydawnictwo: Akurat
Rok wydania:
2015
Liczba stron: 431

Polecamy