Podsumowanie roku

 

Na Instagramie już od kilku dni królują wszelkiego rodzaju podsumowania roku 2019, postanowiłam więc zrobić i moje. Nie jestem fanką list przeczytanych książek, nie zapisuję tytułów. Od paru lat to właśnie Instagram stanowi taką swego rodzaju listę. Fajnie jest spojrzeć wstecz na przeczytane lektury, przypomnieć sobie genialne książki i emocje, które wywołały. Te trochę gorsze też lubię pamiętać ? przynajmniej jest o czym rozmawiać. Przecież byłby nudno, gdyby na rynku pojawiały się tylko genialne pozycje? 

podsumowanie2019

A więc na pierwszy ogień pójdzie podsumowanie książkowe. W tym roku nie przeczytałam tyle, ile bym chciała. Miało na to wpływ kilka wydarzeń w moim życiu prywatnym, ale o tym trochę później? Rok 2019 to zdecydowanie rok polskich pisarzy. Jeszcze parę lat wstecz bałam się sięgać po książki pisarzy z naszego pięknego kraju. Parę razy się wcześniej zraziłam. Jednak powoli się przekonałam. Teraz najchętniej sięgam po książki naszych rodaków! Na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje Max Czornyj( kto nas obserwuje, ten wie, że należę do jego zadeklarowanych fanek). Uwielbiam serię z komisarzem Deryłą. Mogę Wam również polecić "Rzeźnika", jednak ostrzegam! Tylko dla ludzi o mocnych nerwach!. Zdecydowanie, odkryciem roku 2019 są książki pana Macieja Siembiedy! Zarówno „Miejsce i imię", jak i „444” to jedne z najlepszych książek jakie czytałam! Jestem pełna podziwu dla wiedzy autora, a także jego wyobraźni! To jak pan Siembieda łączy ze sobą wątki, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują to mistrzostwo! W tym roku muszę tylko nadrobić „Gambita", czeka na półce na swoją kolej? W tym roku ukazała się również trzecia, a zarazem ostatnia część serii Kryształowych autorstwa Joanny Opiat- Bojarskiej. Chyba jedna z lepszych serii jakie czytałam, bardzo czekałam na jej zakończenie! I się nie rozczarowałam! Co tam się zadziało! Oczywiście muszę również wspomnieć o Trylogii Białego Miasta. „Cisza białego miasta" to świetny kryminał, który mogę polecić każdemu. Właśnie zaczęłam czytać drugą część „Rytuały wody", a już 26 lutego na rynek trafi ostatnia część „Władcy czasu". Ja nie mogę się doczekać! Pod koniec roku również trafiłam na perełkę, której mało było na Instagramie. Mowa tutaj o „Przekleństwie cara Iwana" Macieja Jastrzębskiego. Uwielbiam książki o Rosji, więc byłam jej bardzo ciekawa. Odrobina tajemnicy, odrobina magii, odrobina historii- i ja jestem kupiona!

podsumowanie2019. 2jpeg

Rozczarowań książkowych w tym roku nie było wiele, dlatego nie będę się tutaj o nich rozpisywać. Muszę tylko wspomnieć o jednej pozycji na którą czekałam i, niestety, wolałabym jej nie przeczytać. Mowa tutaj o „Znajdź mnie" André Acimana. To kontynuacja bestsellerowych „Tamtych dni, tamtych nocy", które bardzo podbiły moje serce. Jednak po jej lekturze czar prysł. Gdzieś ulotniło się niesamowite uczucie Elia i Olivera, czegoś mi w tej książce zabrakło. Nie polecam.

podsumowanie2019. 4

Muszę tutaj również wspomnieć o Festiwalu Granda organizowanym co roku w Poznaniu. W tym roku miałam przyjemność się na nim pojawić i w roku 2020 pojawię się na pewno znowu! Genialna atmosfera, genialne wywiady i prelekcje- dla prawdziwego mola książkowego to raj! Można było zamienić kilka słów z ulubionymi autorami oraz uzupełnić braki na półce z książkami? w przyszłym roku biorę jedną pustą walizkę tylko na książki?

podsumowanie2019. 3

A co w życiu prywatnym? Sporo się u mnie zmieniło. Latem się przeprowadziłam, a za chwilę( pod koniec stycznia) czeka mnie kolejna przeprowadzka. Mam nadzieję, że tym razem na dłużej?? Latem skończyłam szkołę i zdałam egzamin po niemiecku, z czego jestem bardzo dumna? w Niemczech mieszkam dopiero 3,5 roku, więc lekko nie było? Jakby mało mi było zmian, to w grudniu poszłam do nowej pracy. Była to jedna z lepszych decyzji jakie podjęłam. Przynajmniej dzisiaj tak mi się wydaje i oby tak zostało?

To chyba wszystko, o czym chciałam Wam wspomnieć. Nie robię żadnych postanowień na nowy rok, ponieważ wyznaję zasadę, że jeśli chcemy coś zmienić, to zmienimy niezależnie czy to styczeń czy lipiec. Sobie i Wam życzę, żeby rok 2020 był jeszcze lepszy niż ten poprzedni!  E.

 

Polecamy