Moje hity książkowe pierwszej połowy 2019 roku

 

Należę do tych osób, które uwielbiają wszelkie listy, tabelki i podsumowania. Już od kilku lat skrupulatnie zapisuję wszystkie przeczytane przeze mnie książki, nie żeby się z kimś ścigać czy komuś coś udowadniać, po prostu tak już mam, tak lubię :)

Połowa roku już za nami, dlatego pomyślałam, że to dobry moment, aby przyjrzeć się przeczytanym lekturom i wybrać te najlepsze. Plan na ten rok zakładał przeczytanie 100 książek, ale chyba był zbyt ambitny, bo jak do tej pory na koncie mam dopiero 40. Mimo wszystko wcale nie tak łatwo wybrać te najlepsze pozycje.

Od początku tego roku ciągnęło się mnie w kierunku literatury obozowej, związane to było pewnie z dużą liczbą nowości wydawniczych w tym gatunku. Moim absolutnym numerem jeden jest „Kołysanka z Auschwitz” autorstwa Mario Escobar (Wydawnictwo Kobiece). To opowieść tak przejmująca, że nie potrafiłam napisać jej recenzji i chyba nadal nie jestem w stanie tego zrobić. Helene Hannemann to czystej krwi Niemka, żona Roma, która świadomie opuszcza dom i jedzie wraz z mężem i dziećmi do Auschwitz. W obozie zostaje wyznaczona do stworzenia i poprowadzenia przedszkola. W tym obozowym piekle próbuje stworzyć namiastkę normalności. Historia spisana przez Escobara jest oparta na faktach, co czyni ją jeszcze bardziej przerażającą. Drugą książką z tego gatunku, która zostanie mi w głowie na długo, jest Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz” Hans Joachim Lang (Wydawnictwo Marginesy). Wydaje mi się, ze sam tytuł jest na tyle wymowny, że nic więcej nie trzeba dodawać.

kobieety z bloku

Nie mam problemu z wybraniem jednej książki z literatury faktu, ponieważ moim zdaniem na wyróżnienie zasługuje „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”. Agata Romaniuk (Wydawnictwo Poznańskie). Jest to reportaż o współczesnym, Omanie, przedstawiający dramatyczne historie kobiet, ich aranżowanych małżeństw, codziennych problemów życia w muzułmańskim państwie. Każdy rozdział to osobna historia i problem społeczny opowiedziany przez inną bohaterkę. Jeśli jeszcze nie znacie tego reportażu, to serdecznie polecam.

Najczęściej sięgam oczywiście po kryminały, ale i tu nie miałam problemu, bo uważam, że „Cisza białego miasta” od Eva Garcia Saenz de Urturi Wydawnictwo Muza) oraz „Gambit” Macieja Siembiedy (Wydawnictwo Agora) są w tej kategorii bezkonkurencyjne. Dwa zupełnie różne kryminały, ale od obu nie mogłam się oderwać. „Cisza białego miasta” to baskijska kultura, którą tak uwielbiam, tajemnic, intrygujące zagadki kryminalne i genialni bohaterowie. „Gambit” z kolei to połączenie kryminału, thrillera, powieści szpiegowskiej i historycznej, który dał mi więcej niż niejedna lekcja historii w szkole. Opisane tu wydarzenia są oparte na faktach, a Maciej Siembieda rewelacyjnie przeplata fikcję z rzeczywistymi wydarzeniami. Do tej listy muszę dorzucić jeszcze thriller „Pacjent” Sebastiana Fitzka (Wydawnictwo Amber). Cały czas nie mogę wyjść z podziwu dla autora za pomysłowość i wykreowanie tak pokrętnej fabuły i mistrzowskiego zakończenia.

gambit2

I już na koniec muszę wymienić jeszcze dwie książki. Pierwsza z nich to „Sprawa Hoffmanowej” Katarzyny Zyskowskiej (Wydawnictwo Znak). Jest to kolejna książka, której fabuła została oparta na faktach (wychodzi na to, że właśnie takie książki robią na mnie największe wrażenie). Mira Hoffman wybiera się w góry wraz z mężem i pasierbem, ale z wycieczki wraca tylko ona. Genialnie oddany klimat lat 20, Zakopane, świat artystów, tajemnicza śmierć w górach, to wszystko sprawia, że książkę czytałam jednym tchem. Bardzo podobny klimat stworzyła Katarzyna Droga w fabularyzowanej biografii „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie” (Wydawnictwo Znak). Tu również mamy genialny klimat lat 20 i świat estrady kabaretowej. Hanka była niezwykle barwna i żywiołowa postać, kochliwa i wrażliwa, kobieta pełna sprzeczności. Ta książka to nie tylko biografia jednej z najsłynniejszych polskiej artystki, ale tez podróż w przeszłość.

Bardzo jestem ciekawa jakie książki dołączą do tego zestawienia na koniec roku. A jak wygląda Wasze podsumowanie pierwszego półrocza 2019? K. 

podsumowanie

 

Polecamy