poniedziałek, 14 styczeń 2019 20:25

Wszystkie chwyty dozwolone

 

Po zamachu pod sejmem, w którym ginie zarówno Prezydent Seyda oraz Marszałek Sejmu, Polska znajduje się na skraju anarchii. Konstytucja nie precyzuje, kto ma przejąć władzę w kraju w takiej sytuacji. Politycy szybko mobilizują siły i są gotowi do walki o władzę. Rozpoczyna się najbardziej bezkompromisowa kampania wyborcza w historii. Patryk Hauer za wszelką cenę będzie chciał udowodnić, że zamach to część większego spisku, za który odpowiada rząd.

Niejednokrotnie pisałam już, że „W kręgach władzy” to moja ulubiona seria Remigiusza Mroza. Gdyby autor skupił się tylko i wyłącznie na pisaniu powieści political-fiction i kryminałów takich jak „Behawiorysta” to ja byłabym jego największą fanką. A skoro o „Behawioryście” mowa, to również i w trzecim tomie tej politycznej serii pojawia się Gerard Edling, moja ulubiona postać książek Mroza. Co prawda jest to tylko gościnny występ, ale cieszę się, ze Autor o nim nie zapomina.

władza absolutna

A wracając do „Władzy absolutnej” to zatrzęsieniem intryg i polityczną bezwzględnością bije na głowę dwa poprzednie tomy. Mam nadzieję, że nasi politycy nie czytają Mroza, bo aż strach pomyśleć co by było, gdyby postanowili się zainspirować jego twórczością. W tym tomie głównymi bohaterami są znani w wcześniejszych części młody, ambitny polityk Patryk Hauer oraz premier Chronowski. To między nimi dojdzie do ostatecznego starcia, w którym wszystkie chwyty są dozwolone. Chronowski ma po swojej stronie tajemniczego „Ivana”, który steruje nim i podaje na tacy wszystkie brudy na jego przeciwników. Patryk natomiast ma Milenę, swoją bezwzględną żonę. Ta kobieta to dla mnie od początku prawdziwy fenomen. Polityka to całe jej życie, jest wyprana z emocji, a każdy krok męża analizuje pod kątem wzrostu poparcia w sondażach.

Tym razem jednak, chyba po raz pierwszy w przypadku książek Mroza, udało mi się domyślić zakończenia. No dobra, może nie do końca. Domyśliłam się w jakim kierunku zmierza zakończenie, jaki będzie scenariusz, ale nie kto za tym stoi. Tego bym w życiu nie odgadła i to było totalnym zaskoczeniem. Jednocześnie myślę, że to zakończenie było dość naciągane. Autor oczywiście nie wyjaśnia wielu kwestii, co pozwala mi sądzić, że będzie jednak kolejna część.

władza absolutna2

Na minus mogę zapisać jedynie zbyt częste i przydługie przemowy Patryka Hauera o docieraniu do prawdy w sprawie zamachu, które było jego podstawowym elementem kampanii. W pewnym momencie miałam ochotę zapytać słowami samego Patryka „długo mam tak pierdolić?” Myślę, że to było przesadzone, a gdybym była jego wyborcą to podejrzewam, że szybko zniechęcił by mnie tymi przemowami.

Całościowo jestem absolutnie na tak. Świetnie wykreowane postaci, bardzo wyraziste i charakterne. Zwrotów akcji jest tak dużo, że przestałam się przywiązywać do aktualnej sytuacji, bo byłam pewna, że zaraz ktoś wyskoczy z jakimiś nowymi faktami. Z niecierpliwością czekam na ekranizację tej serii i kolejną część, bo jestem bardzo ciekawa, co małżeństwo Hauerów wymyśli tym razem. K. 

 

 

Wydawnictwo: Filia 
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 416

 

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności