poniedziałek, 05 sierpień 2019 20:44

Ta dziewczyna

 

Chyba większość dziewczyn, na pewnym etapie życia, marzy o byciu księżniczką, o bogatym i przystojnym księciu z własnym zamkiem i wszystkimi tego przywilejami.  Są to  jednak tylko fantazje pod wpływem bajki czy przeczytanej książki, które szybko weryfikuje prawdziwe życie. Zdarzają się jednak takie postaci jak Cherry, bohaterka książki „Ta dziewczyna”, dla której życie w luksusie to nie tylko nierealne marzenia.

Cherry to agentka nieruchomości, wychowana przez samotną matkę. Ze względu na skromne warunki mieszkaniowe i finansowe kobiety nie było stać na zapewnienie córce takie życia, o jakim marzyła. Cherry od najmłodszych lat uważała to za dużą niesprawiedliwość i robiło wszystko, aby móc wieść życie w bogactwie i luksusie. W agencji nieruchomości poznaje Daniela, studenta medycyny, który planuje kupno mieszkania. Młodzi bardzo szybko zaczynają się spotykać. Na drodze do ich szczęścia staje jednak Laura, matka Daniela, która podejrzewa, że dziewczyna spotyka się z jej synem jedynie dla jego pieniędzy. Zazdrosna i nadopiekuńcza matka wplątuje się w sieć kłamstw i intryg, by ochronić swojego syna.

ta dziewczyna

„Ta dziewczyna” kojarzy mi się ze współczesną wersją Kopciuszka, ale bardziej mroczną, mściwą i bez bajkowego zakończenia. Cherry, dziewczyna z biednego domu poznaje przystojnego bogatego chłopaka, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia i zasypuje ją prezentami. Brzmi jak bajka, prawda? Tyle że intencje Cherry nie są tak czyste i niewinne jak u Kopciuszka. Ta postać nie wzbudziła we mnie ciepłych uczuć ani na moment, a jej trudnym dzieciństwem nie można tłumaczyć wyrachowania i postawy, jaką przyjęła w dorosłym życiu.  Trudno się dziwić Laurze, matce Daniela, że była wobec niej podejrzliwa.  Mimo że autorka tak zbudowała  postać Laury, by wzbudziła ona w czytelniku współczucie (utrata pierwszego dziecka, mąż, który zdradza ją od wielu lat a na dodatek nieuczciwa synowa) to również i tej bohaterki nie polubiłam. Nadopiekuńcza matka, chorobliwie zazdrosna o swojego jedynaka do tego stopnia, że posuwa się do karygodnego kłamstwa. A pomiędzy nimi daniel, chyba jedyna normalna i zrównoważona postać w tej książce, choć bardzo słabo wykreowana.

Książka, która okrzyknięta została wciągającym thrillerem psychologicznym, dla mnie jest bardziej dramatem obyczajowym. Napięcie i grozę, nieodłączne elementy thrillera, poczułam dopiero w zakończeniu, a i to w bardzo delikatnej formie. Większa część książki to przepychanka między Laurą a Cherry, knucie, intrygi i walka o serce Daniela. Brakowało mi też zwrotów akcji a te, które się pojawiły, były mało wiarygodne. Niejednokrotnie dziwiłam się, z jaką łatwością obu bohaterkom udają się te wszystkie nieczyste zagrania.

Autorka miała bardzo dobry pomysł na fabułę, bardzo liczyłam na wciągający opis relacji między dwoma kobietami. Niestety, ciągłe rozmyślenia nad kolejną intrygą, analizowanie cały czas tych samych wydarzeń całkowicie zdominowały książkę. Fabuła jest bardzo przeciągnięta, a bohaterowie irytujący i płytcy. Również zakończenie mnie nie zakończyło, ponieważ od pewnego momentu  można było łatwo się domyślić, w jakim kierunku zmierzają opisane wydarzenia. Bardzo żałuję, bo liczyłam na dużo więcej. 

 

 

Wydawnictwo Albatros
Tytuł orginału: The Girlfriend
Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Rok wydania: 
2018
Liczba stron: 416

 

 

Więcej w tej kategorii: « Pacjentka Pasażer na gapę »

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności