wtorek, 09 kwiecień 2019 18:45

Szpiegowska miłość

Rok 1966. Jerzy Ostrowski to mistrz szachowy i konstruktor samochodów, który pewnego dnia zostaje uprowadzony przez tajniaków. Jest przekonany, że to zemsta za brata, ułana AK, który obraził nowe władze Polskie. R

ok 1943. Ludwik Kalkstein, gwiazda podziemnego wywiadu zmienia front i doprowadza do aresztowania dowódcy AK. Wanda Kuryło, jeszcze niedawno współpracownica Kalksteina, rozpoczyna misję, która może odmienić powojenne losy Polski i Europy. W tym czasie w Oświęcimiu umiera jedyny człowiek, który może jej pomóc. 

Co łączy mistrza szachowego i agentkę amerykańskiego kontrwywiadu? Jakiego polskiego skarbu szukają  szpiedzy? Czy miłość wśród szpiegów jest możliwa?

gambit2

Biorąc do ręki nową powieść Pana Macieja spodziewałam się dobrej lektury, może nawet bardzo dobrej. Ale nikt nie przygotował mnie na tę wyborną ucztę liczącą nieco ponad 400 stron. „Gambit” to połączenie thrillera, powieści historycznej i szpiegowskiej, a taka kombinacja gwarantuje, że nie będziecie się nudzić podczas lektury. Autor opanował do perfekcji lawirowanie między literacką fikcją a prawdziwymi wydarzeniami, aż do ostatniej strony nie potrafiłam oddzielić tego, co jest tylko wymysłem, a co prawdą. Maciej Siembieda na kartkach tej książki powołał do życia jedną postać, bardzo znaczącą dla całej historii, bo pięknie spaja wszystkie wątki, dodaje książce pewnego smaku i wrażliwości, a przy tym jest osią wszystkich wydarzeń, nie zabierając nic z ich realności.

Autor z szczególną drobiazgowością zobrazował atmosferę, jaka panowała w Polsce podczas wojny i tuż po niej, gdy władza była w rękach komunistów. "Gambit” to nie tylko niesamowita historia Polski, ale też przejmująca opowieść o miłości dwóch szpiegów. Miłości niebanalnej, nieszablonowej, trudnej, której zakończenie niejednego z nas może chwycić za serce. Ta książka to również opowieść o tym, z jaką determinacją można poszukiwać prawdy. Wanda Kuryło poświęciła prawdzie całe swoje życie, jako działaczka AK szukając legendarnego złoża ropy, jako agentka amerykańskiego wywiadu tropiąc obcych agentów i wreszcie, jako zakochana dziewczyna, szukając prawdy o ukochanym.

cytat Siedząc na łóżku, przypomniała sobie, jak wuj Kuryło uczył ją gry w szachy. Jej celem jest wygranie partii, tłumaczył. Czasami, żeby ten cel osiągnąć i zdobyć lepszą pozycję na planszy, z rozmysłem poświęca się pionki, a nawet figury. Kiedyś pojmiesz sens tego manewru. Nazywa się gambit.

Największym komplementem z mojej strony niech będzie to, że ja nie lubię i nie czytam historii o miłości, nie przepadam też za powieściami historycznymi, a od „Gambitu” nie mogłam się oderwać! Pan Maciej po mistrzowsku wciągnął mnie w swoją opowieść, która mimo wielu bohaterów i dużej rozpiętości czasowej jest napisana w bardzo przejrzysty sposób. Na każdej stronie czuć reporterską dociekliwość autora i pasję, z jaką podszedł do tej historii.

Wszystkich tych, którzy mieli okazje czytać wcześniejsze powieści Pana Macieja z pewnością nie muszę namawiać do lektury „Gambitu”. Wszystkich pozostałych serdecznie zachęcam, dajcie szansę tej książce, a z pewnością ją pokochacie!. K

P. s Na koniec zostawiłam małe ALE, ponieważ moja czepialska natura nie pozwala mi tego pominąć. Nie wpłyneło to w żaden sposób na ocenę książki, ale zastanawiam się, jak to w końcu było z znajomością języka niemieckiego przez psychologa, behawiorystę, który uczestniczył w przesłuchaniu Jerzego Ostrowskiego? Znał, czy nie znał ten język? To taki drobiazg, być może to mi coś umknęło, dlatego apeluję jeszcze raz: Czytajcie "Gambit", bo jest to bardzo dobra powieść!. 

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję: 

agora 

Wydawnictwo Agora
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 415

 

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności