środa, 22 styczeń 2020 21:23

Stażystka

Wielu z nas zapewne doskonale pamięta ten moment w życiu, gdy po skończeniu studiów szukaliśmy pracy. Dobrze płatna posada, zgodna z wykształceniem, to niestety często tylko marzenie. A dobrze płatny staż, w renomowanej firmie, z bogatym pakietem socjalnym? Brzmi idealnie, ale taka posada może też okazać się śmiertelną pułapką.

Klaudia Neter właśnie skończyła studia i marzy o tym, by wraz z przyjaciółką otworzyć własną siłownię. Na to niestety potrzebuje sporo pieniędzy, których nie ma. Los się do niej uśmiecha i szybko otrzymuję dobrze płatną posadę stażystki w firmie produkującej kaski ochronne. Właściciel, Marek Skalski miał jasno sprecyzowane wymagania wobec kandydatek, zwłaszcza jeśli chodzi o ich wygląd. Klaudia spełnia wszystkie te kryteria. Wkrótce po rozpoczęciu stażu miasteczkiem wstrząsa informacja o wyłowieniu z Odry ciała młodej dziewczyny, Darii, która pracowała jako stażystka w firmie Skalskiego przed Klaudią.

stażystka

Cel Marka Skalskiego od samego początku książki jest jasny, chce uwieść swoją nową stażystkę. Nie ma w tym nic zaskakującego, znamy pełno takich historii, jak nie z książek to z życia. Zaskakująca jest natomiast dziwna relacja, czy nawet gra między małżeństwem Skalskich. Żona wie o zamiarach męża, godzi się na to, choć przychodzi jej to z dużym trudem. Ten wątek, ta dziwna rozgrywka między małżonkami intrygowała i przyciągała mnie w tej historii najbardziej. Autorka, Alicja Sinicka, podrzucała nam co chwilę małe tropy, jedne miały nas zmylić i skierować nasze podejrzenia na innego bohatera, a inne nakierowywały na rozwiązanie zagadki tej niecodziennej relacji między Ewą a Markiem.

Jeżeli chodzi o Marka Skalskiego to przede wszystkim przychodzi mi do głowy porównanie go do Christiana Greya z "50 twarzy Greya". Marek jest przystojny, bogaty i inteligentny a do tego skrywa swoje tajemnice i ma nietypową obsesję na punkcie symetrii. To kolejny bardzo mocny punkt tej książki. Całe życie Marka, jego plany i decyzję opierają się o symetrię, bez tego jego życie pozbawione będzie spokoju. Fascynujące było podglądanie jego fobii i ataków szału, w jakie wpadał, gdy ktoś, lub coś zaburzyło tę symetrię.

Pomimo dość dominującej roli Marka, „Stażystka” to bardzo kobieca książka. Narratorkami tej historii są naprzemiennie Klaudia i Ewa, i to z ich punktu widzenia poznajemy całą historię. Przez całą książkę nie wiemy, co siedzi w głowie Marka, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej, ale za to znamy wszystkie rozterki i obawy obu kobiet. To są zupełnie różne charaktery, są na innym etapie życia, dlatego ich relację dostarczają zupełnie innych wrażeń czytelnikowi.

„Stażystka” to dobry thriller psychologiczny z bardzo wyraźnym wątkiem erotycznym, który czasem wysuwał się na pierwszy plan. Zabrakło mi tu jednak emocji typowych dla thrillera, napięcia, grozy, niepokoju. Aura tajemnicy towarzyszy nam od początku, ale nie za bardzo mamy się czego bać. Jest to natomiast książka pełna emocji, często skrajnie różnych. Duży plus za zakończenie, ponieważ przez całą książkę obawiałam się, żeby nie było ono zbyt oczywiste, a przez to nudne. Na szczęście Autorce udało się mnie zaskoczyć, ponieważ kompletnie nie się spodziewałam się takiego obrotu spraw. "Stażystka" to książka, która wciąga od pierwszej strony, owija nas swoją tajemnczną mgłą i nie wypuszcza do samego końca. Jeżeli sceny erotyczne Was nie przerażają, a trochę ich jest w tej ksiażce, to zdecydowanie polecam sięgnąć to ten thriller!. K

Premiera: 29  styczeń 2020

Moja ocena:  7

Za egzemplarz  do recenzji dziękuję: 
wydawnictwo kobiece

 

Wydawnictwo Kobiece
Rok wydania: 
2020
Liczba stron: 432

 

Więcej w tej kategorii: « Wkręceni Nic o mnie nie wiesz »

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności