środa, 06 luty 2019 17:13

Poza domem

Uważaj, kogo wpuszczasz do domu...


To miał być dla nich wyjątkowy tydzień: z dala od codziennej rutyny, dziecka i zmartwień. Nowy początek dla pogrążonego w kryzysie związku. Caroline i Francis zamienili swoje mieszkanie w mieście na elegancki dom na drogim przedmieściu Londynu.

Jednak Caroline szybko zaczyna odczuwać niepokój: kwiaty w łazience, muzyka w salonie – dla kogoś, kto jej nie zna, mogłyby wydawać się przypadkowe, jednak ona wie, że zostały wybrane specjalnie dla niej.

Kiedy znaczących nawiązań do jej dawnego życia pojawia się coraz więcej, Caroline obawia się, że osoba, o której przez ostatnie lata starała się zapomnieć, desperacko pragnie powrócić do jej życia. A jej powrót oznacza, że Caroline i jej rodzina będzie musiała ponieść wysoką cenę za błąd popełniony w przeszłości.

(Źródło: Wydawnictwo Marginesy)zamiana2

 

Nauczona doświadczeniem sięgnęłam po książkę Rebecci Fleet uprzednio czytając tylko opis wydawcy. Tyle już razy moje oczekiwania były bardzo wysokie po przeczytaniu opinii w Internecie, a po lekturze okazywało się, że nie rozumiem skąd te zachwyty( lub krytyka). Myślę, że tym razem wyszło mi to na dobre. Chciałam po prostu przeczytać fajną książkę i tak też się stało.a smile

Małżeństwo Caroline i Francisa stara się wyjść z kryzysu. Pomysłem na to ma być wyjazd tylko we dwoje, spędzenie czasu na poznawaniu się od nowa. Postanawiają skorzystać z bardzo modnego sposobu na urlop, mianowicie zamiany domów. Gdy docierają na miejsce, okazuje się, że nic nie jest przypadkowe. Przeszłość Caroline daje o sobie znać.

Świetnym pomysłem w tej książce był dla mnie sposób prowadzenia narracji. Wydarzenia poznajemy z perspektywy głównej bohaterki, jej męża, a także tajemniczej postaci, która mieszka tymczasowo w ich domu. Do tego mamy również dwie płaszczyzny czasowe, co pozwala nam poznać przeszłość. Dzięki temu autorka uniknęła nudy.

zamiana

Muszę jednak przyznać, że akcja w “Zamianie” płynie raczej wolno, zwłaszcza na początku książki. Możemy jednak przyjrzeć się bliżej małżeństwu dwójki osób, problemom z jakimi się zmagają. Czy uzależnienie jest powodem do zdrady? Dlaczego ludzie rzucają się w ramiona innych? Czy możemy to wszystko tak jednoznacznie osądzać? Autorce udało się, moim zdaniem, pokazać, że nasze wybory są często niezrozumiane przez nas samych. Nie wiemy dlaczego postępujemy tak a nie inaczej, choć wiemy, że krzywdzimy tym naszych najbliższych. Jest jednak za późno i brniemy dalej. Czy potrafimy tym samym wziąć odpowiedzialność za swoje czyny? Czy potrafimy przyznać się do błędu? Przeprosić? Wszystko wydaje się proste jak czytamy tę pozycję, ja sama bardzo szybko wydałam osąd na głównej bohaterce. W miarę jak stron książki ubywało, tak i moje zdanie ulegało zmianie. Nie jestem w stanie jej jednoznacznie potępić. Muszę zaznaczyć, że mówię tutaj tylko o pierwszej części książki, nie o zakończeniu.

cytat “To najbliższy substytut rozmowy o przyszłości, na jaki dotychczas sobie pozwoliliśmy. Kiedy jestem sama, godzinami analizuję każde słowo- próbuję zrozumieć, co my właściwie wyprawiamy, po co to robimy, czego chcemy, dokąd to zmierza.”

A propos zakończenia a smile Przez całą książkę autorka buduje napięcie wprowadzając tajemniczego narratora. Bardzo szybko podsuwa nam również osobę, która pasuje do tej zagadki. Ja miałam ogromną nadzieję, że rozwiązanie nie będzie aż tak boleśnie oczywiste laugh I się nie rozczarowałam! I mimo, iż końcówka nie wywołała szybszego bicia serca, sprawiła, że wszystko ułożyło się w jedną całość. A słowo “zamiana” nabiera wielu znaczeń.

zamiana3

Podsumowując,ta pozycja to dla mnie bardziej powieść psychologiczna z elementami thrillera. Co nie zmienia faktu, że jest to dobra książka. Styl autorki jest prosty i przystępny, ale nie banalny. Czyta się bardzo szybko, to idealny wybór na zimowe wieczory. Uważam, że jest to bardzo udany debiut i na pewno sięgnę po kolejne książki Rebecci Fleet. K. 

Za ksiązkę dziękuję
marginesy

Wydawnictwo:Marginsy
Tłumaczenie: Aga Zano
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 320

 

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności