poniedziałek, 15 kwiecień 2019 21:49

Piekło w centrum handlowym

 

Plan inwestorów wydawał się genialny: otworzyć nowo wybudowaną galerię w sobotę, tuż przed długim weekendem.  I to nie byle jaką galerię, a „Raj”, która zachwyca wyglądem i dostępnością luksusowych towarów. Na otwarcie centrum handlowego przybywają tłumy ludzi w tym dwie przyjaciółki, matka jednej z dziewczyn, złodziej, dwóch dilerów narkotykowych. Każdemu z nich przyświeca inny cel wizyty i są gotowi na wszystko, by go osiągnąć, nawet zabić. Łączy ich jedno, spędzają noc w zamkniętej galerii i przekonają się, jak szybko raj zamienia się w piekło.

Po lekturze najnowszej książki Marty Guzowskiej, jako pierwsza nasuwa mi się myśl, że nigdy nie wybiorę się na otwarcie galerii handlowej. Autorka zaprezentowała nam chyba najbardziej czarny scenariusz, jaki może się przydarzyć, czyli pożar, panikę ewakuowanych klientów oraz trupy. Jednak to, co mnie przeraziło najbardziej to opis niedociągnięć technicznych i konstrukcyjnych centrum handlowego, który pomimo tego został otwarty. Mam tylko nadzieję, że to wytwór wyobraźni autorki, a nie opis wzięty z życia.

raj2

„Raj” to thriller oparty na konwencji escape roomu. Sześciu ludzi zamkniętych w galerii, bez możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym, próbują ocalić własne życie. Bohaterowie Guzowskiej to zupełnie różne osobowości. Dwie nastolatki, Dorota i Cecylia, jedna naśladuje we wszystkim drugą, blogerkę modową, dla której najważniejsze jest liczba lajków i odsłon jej vloga. Nadopiekuńcza matka Doroty, która wychowuje ją samotnie i nieustannie drży nad jej bezpieczeństwem. Złodziej, który w najdrobniejszych szczegółach ma opracowany plan kradzieży telefonów, dbający o ekologię. Są też dwaj dilerzy narkotyków, którzy chcą przy okazji otwarcia galerii zdobyć nowych klientów. Paradoksem może wydawać się to, że od razu polubiłam te postaci, które z pozoru wydają się czarnymi charakterami, czyli złodzieja i Jakuba, młodszego z dilerów. Motywy ich działania pozostawiają wiele do życzenia, ale autora tak poprowadziła ich wątki, że zdecydowanie wzbudzili moją sympatię. Zupełnie inaczej było w przypadku matki Doroty, której zachowanie bardzo mnie irytowało.

Autorka przedstawia wydarzenia z perspektywy wszystkich bohaterów, dostosowuje swój język do ich wypowiedzi. W ten sposób dodatkowo  zostają podkreślone różnice pomiędzy poszczególnymi bohaterami. Akcja początkowo biegnie dość nieśpiesznie, co pozwala nam zapoznać się z postaciami, ale szybko przyśpiesza i wciąga nas w te, jakże dziwne i pokręcone wydarzenia.    

raj

„Raj” to książka o tym, że człowiek postawiony pod ścianą jest w stanie zrobić bardzo wiele.  Przede wszystkim jest to jednak książka o współczesnym konsumpcjonizmie, nastawieniu na zdobywanie, nowych, kompletnie niepotrzebnych gadżetów, pieniędzy,  followersów w sieci i wszystkiego tego, co przecież jest tak mało istotne. Obawiam się jednak,  że takie są współczesne realia.  Książka idealna dla miłośników thrillerów i escape roomów. K

Za egzemplarz do recenzji dziekuję
marginesy

 

 

Wydawnictwo Marginesy
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 492

 

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności