czwartek, 22 listopad 2018 20:18

Kto jest mordercą, detektywie?

 

11-letni Morgan Sheppard rozwiązuje zagadkę śmierci swojego nauczyciela matematyki. Początkowo policja sądzi, że to było samobójstwo, jednak on udowadnia, ze nauczyciel został zamordowany. To przynosi mu sławę „małoletniego detektywa”. Jako dorosły mężczyzna Sheppard pracuje w telewizji, prowadzi swój program, w którym rozwiązuje zagadki detektywistyczne. Jednak pewnego dnia budzi się w pokoju hotelowym z piątką nieznajomych osób i trupem w łazience. Wkrótce okazuje się, ze wśród nich jest morderca, a Sheppard ma tylko trzy godziny na jego wykrycie i ocalanie reszty przed śmiercią.

zgadnij kto3 

„Zgadnij kto” to kryminał, który nawiązuje swoją fabułą do popularnych w ostatnich czasach escape roomów. Ich idea w skrócie  polega na tym, ze zostajemy zamknięci w pokoju i dostajemy określony czas na wydostanie z niego rozwiązując szereg zagadek. Miałam raz okazje być w takim ecape roomie i przyznam, ze to świetna zabawa. Tego samego z pewnością nie mogą powiedzieć bohaterowie książki Chrisa McGeorga.

Sam pomysł na fabułę nie jest niczym niezwykłym i zaskakującym. W wielu powieściach mamy motyw domu na odludziu, odciętego od świata, a w nim grupa ludzi, wśród których jest morderca. Ten motyw zawsze będzie mi się kojarzył z Agathą Christie, której trudno dorównać w tym temacie, a autorowi „Zgadnij kto” na pewno się to nie udało.

Główny bohater, Morgan Sheppard to znana osobowość telewizyjna. Typ zapatrzony we własny czubek nosa, uzależniony od tabletek i alkoholu. Jego największym marzeniem i jedyną życiową ambicją jest być znanym i popularnym, choćby miał iść po trupach. Można wręcz powiedzieć, że na własną prośbę znalazł się w tej sytuacji. Zarówno Morgan Sheppard jak i pozostali bohaterowie nie wzbudzili mojej sympatii. Moim zdaniem to tutaj tkwił największy potencjał, który został totalni niewykorzystany. O każdej osobie, poza Morganem, mogę powiedzieć dosłownie kilka słów, bo Autor nie zarysował ich postaci, były one jedynie tłem i rekwizytami shepparda. Ta sceneria zamkniętego pokoju byłaby idealna dla wyrazistych i charakterystycznych postaci, szkoda, ze Autor tego nie wykorzystał.

zgadnij kto

 Pierwsza połowa książki niesamowicie mi się dłużyła, nie było żadnego tempa i akcji.  Coś się zaczęło dziać, gdy Autor wprowadził do książki retrospekcje, czyli wydarzenia z dzieciństwa głównego bohatera. To właśnie te fragmenty, jako jedyne służą budowaniu napięcia, ale też pozwoliły lepiej poznać Shepparda, co spowodowało jeszcze większe ochłodzenie mojej sympatii do niego. „Zgadnij kto” ma oczywiście lepsze fragmenty, które dawały nadzieję, że będzie już lepiej, że akcja się rozwinie, finalnie jednak książka niczym mnie nie zaskoczyła i wynudziła.

Niestety, zakończenie też nie podniesie mojej oceny książki. Nie trudno było wytypować mordercę, a sam pomysł na finał tej historii trochę absurdalny, trochę przesłodzony i bardzo przeciętny. Najbardziej zabrakło mi atmosfery grozy zamkniętego pokoju, gonitwy z czasem, wyrazistych bohaterów. „Zgadnij kto” to debiut literacki Chrisa McGeorga, podobno to jego praca magisterska, więc liczę, ze następna książka będzie dużo lepsza. K

 

 


Wydawnictwo: Insignis
Tłumaczenie:Michał Jóźwiak
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 416

 

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności