poniedziałek, 28 styczeń 2019 17:26

Ciemna strona internetu

W wypadku samochodowym ginie Ryszard Buczek, popularny aktor, prowadzący program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił panowanie nad rozpędzonym autem i wjechał w barierkę. Wypadek opisuje dla plotkarskiego portalu młoda dziennikarka, Julita Wójcicka. Szybko dochodzi do wniosku, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. W tym przekonaniu utwierdza ją anonimowe ostrzeżenie, które ktoś wysyła na jej komputer. Gdy Julita postanawia je zignorować do Internetu wyciekają jej nagie fotografie, a szefowa jeszcze tego samego dnia zwalnia dziewczynę z pracy. Kto chce uciszyć dziennikarkę? Komu zależy na tym, by przyczyna śmierci Buczka nie została ujawniona?

cokolwiek wybierzesz2

Wydaje się Wam, ze jesteście bezpiecznie w sieci? Czy myślicie, że jeśli używacie loginów to jesteście anonimowi? W tej kwestii wszelkie wątpliwości rozwiera Jakub Szamałek w swojej najnowszej powieści „Cokolwiek wybierzesz”.  Główna bohaterka, Julita marzy o pracy dziennikarki śledczej. Dlatego z takim zaangażowaniem prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci Buczka. Jeden e-mail, jeden załącznik, który ma zawierać ciekawe informację na temat aktora sprawia, że życie dziewczyny wywraca się do góry nogami, a ona musi przejść szybki kurs bezpieczeństwa w sieci.

Lektura tej książki to bardzo inteligentna rozrywka. Autor otwiera nam oczy na czyhające zagrożenia w sieci, uświadamia, na przykładzie Julity, jak lekkomyślnie się zachowujemy. Niektóre fragmenty brzmią jak science-fiction, ale podczas czytania co chwilę podpytywałam męża informatyka czy to możliwe, czy coś takiego naprawdę istnieje? Cóż, okazuje się, że tak. Jestem pod ogromnym wrażeniem przygotowania autora i pracy, jaką musiał wykonać przed pisaniem tej książki. Nie wszystko było dla mnie kompletną czarną magią, coś tam o bezpieczeństwie w sieci wiem, ale jestem przekonana, że tak sama jak główna bohaterka, otwarłabym załącznik  od anonimowego informatora, żeby mieć świetny materiał na reportaż.

cokolwiek wybierzesz

Książka na dobre wciągnęła mnie gdzieś tak od połowy. Pierwsza część to głównie kulisy pracy dla portalu plotkarskiego. Niewiele to miało wspólnego z thrillerem, tempo jest dość powolne, akcja rozkręca się bardzo powoli. Ale gdy już śledztwo nabierze rozmachu, a autor wprowadzi nas (i Julitę) w zagadnienia dark netu to robi się o wiele ciekawiej. Trochę żałuję, że źródłem całego tego śledztwa okazał się dość oczywisty i często powielany w książkach motyw. Choć z drugiej strony, mam wrażanie, że to było tylko tło dla ukazania zasad działania cyberprzestępczości.

Ogromną zaletą tej książki jest język autora, czyli bardzo trafne słownictwo pełne ironii i humoru. Nawet trudne zagadnienia np. o kodach czy innych zawiłościach Internetu autor pisze w taki sposób, że nie trudno się w tym wszystkim połapać. Kolejny plus to bohaterowie. Mimo, ze Julity nie polubiłam, to doceniam jak autor wykreował swoich bohaterów, w bardzo niejednoznaczny sposób. Postaci, które zaklasyfikowałam początkowo jako czarnych bohaterów, niekoniecznie się takim okazywali.

Książkę polecam przede wszystkim dlatego, że niesie bardzo duży ładunek wiedzy o sieci, naszym bezpieczeństwie, ochronie danych. Z ciekawością sięgnę po drugą część, a do tego czasu będę uważniej poruszała się po Internecie. K.

Wydawnictwo: W.A.B 
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 448

 

Więcej w tej kategorii: « Wszystkie chwyty dozwolone Poza domem »

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności