Wydrukuj tę stronę
wtorek, 29 październik 2019 20:54

Chciwość

 

Chyba każdy z nas doświadcza w swym życiu chciwości, w mniejszym lub większym stopniu. Pragniemy pieniędzy, bogactwa,  sławy,  miłości. Ciągle za czymś gonimy, czegoś potrzebujemy. Tylko cienka granica dzieli naturalną ludzką potrzebę posiadania od tej, którą moralnie można uznać za niewłaściwą. W swojej najnowszej książce Marc Elsberg porusza temat chciwości, która towarzyszy ludziom od zarania dziejów oraz jej konsekwencje, nie tylko te negatywne.

 Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Herbert Thompson, przybywa na szczyt państw organizowany w Berlinie. Naukowiec ma wygłosić tam przemówienie, które zrewolucjonizuje dotychczasową wiedzę. Niestety w drodze na szczyt jego samochód ulega wypadkowi i naukowiec ginie na miejscu. W aucie znajdował się również Will Cantor, młody i uzdolniony asystent, współautor przemówienia, który w ostatniej minucie swojego życia zdołał przekazać jedynemu świadkowi pewne nazwisko. W ten sposób przypadkowy świadek zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę zupełnie wbrew swojej woli.

chciwość

Marca Elsberga poznałam dzięki książce „Zero” i wtedy styl autora bardzo przypadł mi do gustu. Niejednokrotnie powtarzałam, że uwielbiam książki, które nie tylko niosą rozrywkę, ale przede wszystkim wiedzę. I takie właśnie są thrillery Elsberga, „Chciwość”, tak jak i poprzednie powieści autora, porusza aktualny problem społeczny, a fabuła jest przerażająco rzeczywista. Świat pogrążony jest w chaosie, w Berlinie,  gdzie odbywa się szczyt, jednocześnie trwają demonstracje, ludzie mają dość kryzysu ekonomicznego. Brzmi znajomo, prawda? Nierówności społeczne coraz bardziej się pogłębiają, najbogatsi bogacą się jeszcze bardziej, a odsetek biednych ciągle rośnie.

cytat Za sprawą naszych decyzji kształtujemy własne życie, kształtujemy życie innych, kształtujemy świat. Dlatego bardzo ważne jest. by wiedzieć, w jaki sposób ludzie dochodzą do swych decyzji.

„Chciwość” to w przeważającej części jeden wielki wykład z ekonomii. Zdaję sobie sprawę, że to może odstraszyć, mi też było bardzo trudno wszystko zrozumieć, ale autor zaproponował tu bardzo ciekawą teorię, która ma zniwelować różnice społeczne i doprowadzić do wyrównania szans. Elsberg przełożył założenia tej teorii z języka ekonomicznego na „nasze”, używając przypowieści o chłopach uprawiających rolę dzięki, czemu można to było łatwiej zrozumieć i dać się  porwać akcji. Jestem pod  ogromnym wrażeniem pracy, jaką autor włożył w przygotowanie tej książki, bo zakres wiedzy ekonomicznej przemyconej w „Chciwości” powala na kolana.

Określiłabym tę książkę mianem thrillera sensacyjnego, z przewagą sensacji,  bo akcja pędzi jak szalona od pierwszych stron, mimo tych licznych wykładów z ekonomii. Mamy tu klasyczny pościg bandytów za swoimi ofiarami i spektakularne zwroty akcji. Fabuła jest jednak przeładowana matematyką i ekonomią, co utrudnia odbiór książki i powoduje, że całość wypada dość ciężko. Dodatkowo, wątek  dwójki amatorów, którzy wodzą za nos płatnych zabójców, jest trochę niewiarygodny.  Mam też kilka zastrzeżeń do zakończenia,  które wypadło dość blado na tle całej książki.

cytat Z egozimu należy współpracować! Z chciwości nalezy sie dzielić!

Na pewno warto zwrócić uwagę na „Chciwość”, ponieważ autor serwuje tu całkiem  ciekawy pomysł na rozwiązanie kryzysu ekonomicznego i obrazuje następstwa ludzkiej chciwości. Ja lubię taką tematykę, więc w tej warstwie całkiem nieźle się odnalazłam, trochę gorzej odbieram tę część społeczną, pościg i ucieczka, relacje między bohaterami, które były dość sztuczne. Elsberg po raz kolejny mierzy się z bardzo trudnym tematem  i zachęca nas do przemyśleń, a ja to w książkach cenię najbardziej. K

6

Za egzemplarz dziękuję: 

wab

 

 

Wydawnictwo W.A.B
Tytuł orginału: Gier
Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska--Sadowska
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 462

 

Korzystanie ze tej strony oznacza, że wyrażasz zgodę na korzystanie przez nas z plików cookie Jeśli będziesz kontynuować bez zmiany ustawień przeglądarki, przyjmujemy, że z przyjemnością otrzymasz wszystkie pliki cookie w witrynie wszystkieksiazkimowia.pl. Sprawdź politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji. Polityka prywatności